2. RAJD MOTOCYKLOWY WETERANÓW NA CMENTARZU W TRUSKOLASACH

„Jeżeli my zapomnimy o nich, Ty, Boże na niebie zapomnij o Nas” – tymi słowami rozpoczął się 2. Rajd Motocyklowy Weteranów, który po raz kolejny organizuje Centrum Weterana Działań Poza Granicami.

 

11 maja na cmentarzu w Truskolasach przy grobie st. chor. Pawła Jelonka spotkali się uczestnicy 2. Rajdu Motocyklowego Weteranów. Głównym celem rajdu było upamiętnienie poległych i zmarłych w operacjach oraz misjach poza granicami państwa.

Żołnierze 6 Batalionu Powietrznodesantowego odwiedzają groby poległych żołnierzy znajdujących się niedaleko jednostek, w których służą, aby w ten sposób uczcić pamięć o kolegach, którzy poświecili swoje życie w służbie ojczyźnie. W Truskolasach uczestnicy rajdu odwiedzili grób st. chor. Pawła Jelonka, który zginął 15 grudnia 2004 r. w katastrofie śmigłowca W-3 Sokół, transportującego personel i sprzęt medyczny z Karbali do Ad-Diwaniji. Na zaproszenie organizatorów delegacja Gminy Wręczyca Wielka w osobach Wójta Gminy Tomasza Osińskiego, Zastępcy Wójta Bogusława Głąba oraz Sekretarz Magdaleny Kasprzak złożyła wiązankę kwiatów na grobie starszego chorążego Pawła Jelonka. Przy grobie został wystawiony posterunek honorowy, a motocykliści złożyli wieniec i zapalili znicz pamięci.

Wójt Tomasz Osiński w krótkiej przemowie, podziękował Organizatorom za inicjatywę oraz pamięć i przykład tego, jak wzorowo uhonorować poświęcenie dla kraju.

St. chor. Paweł Jelonek urodził się w 1974 r. w Częstochowie. Ukończył dwuletnią Szkołę Chorążych o kierunku pilotażu śmigłowca w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1997 r. na stanowisku pilota szwadronu kawalerii powietrznej 7. Pułku Ułanów Lubelskich. W 2004 r. pełnił służbę w III zmianie PKW Irak. Zginął 15 grudnia 2004 r. w katastrofie śmigłowca. Został pośmiertnie mianowany na stopień starszego chorążego oraz wpisany do Księgi Honorowej Ministra Obrony Narodowej.

 

fot. Gmina Wręczyca Wielka, Klobucka.pl, Krystian Krata