Informacja

o aktualnym stanie gminy

Szanowni Mieszkańcy!

‼️ W piątek wprowadzono stan epidemii w Polsce, który daje odpowiednim organom państwowym nowe uprawnienia, ale także na nas wszystkich nakłada nowe obowiązki.

‼️ Zajęcia edukacyjne zostały zawieszone aż do Świąt Wielkanocnych. Nauka odbywać się będzie przez internet wg opracowanych programów. Zadbajmy o odpowiedni nadzór nad naszymi dziećmi.

‼️ Rząd zdecydował również o podwyższeniu kary za złamanie kwarantanny – z 5 tys. zł do 30 tys. zł. Ponadto, stosując ustawę o chorobach zakaźnych, Minister Zdrowia na terenie Polski, a Wojewodowie na terenie swoich województw, mogą wyznaczyć role personelu medycznego, a także innych osób, do zwalczania epidemii. Oznacza to możliwość delegowania do pracy na obszarze niezbędnym, aby powstrzymać epidemię.

‼️ Stan epidemii oznacza również możliwość wprowadzenia czasowej reglamentacji zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły, obowiązku poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie, w tym obowiązkową kwarantannę i zakaz opuszczania jej obszaru.

‼️ Urząd Gminy we Wręczycy Wielkiej jest zamknięty do odwołania. Wyznaczono specjalną strefę dla mieszkańców i petentów. Pracownicy przychodzą do pracy i wykonują swoje obowiązki. Niemniej proszę o załatwianie spraw za pośrednictwem internetu lub telefonicznie. Bardzo przepraszam za te utrudnienia!

APELUJĘ !

Unikajmy zgromadzeń!

Zrezygnujmy ze spotkań rodzinnych, odwiedzin i ograniczmy je do niezbędnego minimum! Są telefony i internet!

Pozostańmy w domach! Niech w domach pozostaną osoby z grupy najwyższego ryzyka –starsze, schorowane, po przebytym leczeniu. Często osoby starsze czują się zagubione w obecnej sytuacji. Zadzwoń do seniora i zapytaj czy coś potrzeba albo po prostu porozmawiaj. Pomagajmy sobie! Zróbmy zakupy osobom starszym. Kupmy im lekarstwa i inne potrzebne rzeczy.

Chrońmy ludzi, którzy dla nas pracują: służby medyczne, służby mundurowe, sprzedawców, pracowników banków urzędów. Oni nie zostali w domach, wykonują dla nas swoją pracę i są szczególnie narażeni na zakażenie! Okażmy im naszą wdzięczność! Mówmy prawdę służbom o naszym kontakcie z osobami chorymi i uczciwie informujmy o naszym powrocie z zagranicy. Sami dobrowolnie poddajmy się 14-dniowej kwarantannie domowej!

Po zauważeniu niepokojących objawów nie udajemy się do przychodni czy na SOR, ale dzwonimy do stacji sanitarno-epidemiologicznej (Całodobowa Infolinia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kłobucku na temat koronawirusa: +48 608-655-241), która udzieli nam wskazówek, co dalej robić ! Zachowujmy się odpowiedzialnie!

Wójt Gminy

Tomasz Osiński